Close
Skip to content

„Springer spaniel angielski wyprawka”
… czyli co powinniśmy kupić zanim szczenię rasy springer spaniel angielski pojawi się w naszym domu. 🙂

Okres oczekiwania na szczenię springer spaniela angielskiego może być ekscytujący tym bardziej, że jest to czas, kiedy gromadzimy wszystkie potrzebne akcesoria. Przedstawiamy Państwu rzeczy, które są niezbędne, użyteczne, funkcjonalne, w dobrych cenach, ale i co najważniejsze przetestowane przez nasze springery w naszej hodowli.

Adresówka – bardzo ważna rzecz!

Adresówka jest bardzo przydatna w przypadku zaginięcia naszego springera.
Oczywiście szczenięta opuszczające naszą hodowlę maja wszczepione czipy. Niestety tylko lekarze weterynarii i osoby posiadające czytnik ( schroniska itp.) są w stanie odczytać numer i sprawdzić dane psa w bazie danych.
Dzięki adresówce zaoszczędzimy osobie, która znalazła naszą zgubę fatygi do kliniki weterynaryjnej, która może być daleko. Podając na niej numery telefonów ułatwimy i przyspieszymy powrót do domu naszemu psu. Adresówka powinna zawierać jeden lub dwa numery telefonów kontaktowych i informację, że pies posiada czip.
Nie polecamy umieszczania imienia psa na adresówce dla jego bezpieczeństwa, ani naszego adresu z wiadomych powodów. 😉
Przy wyborze adresówki, którą przypinamy do obroży, należy się sugerować:
– solidnością mocowania ( kółeczko bądź inny typ powinno być mocne ),
– wielkością zbyt duża adresówka będzie przeszkadzać,
– jakością graweru ( zakładając, że napisy będą grawerowane warto poprosić aby grawer był podwójny, dzięki czemu nie dane nie ulegną zatarciu.

Należy tez pamiętać, że psy mają o wiele bardziej czuły słuch niż ludzie. Psy rejestrują dźwięki w przedziale ( 16 Hz – 50 000 Hz) (skala słyszalności dla człowieka kończy się na 20 000 Hz). Psy słyszą dźwięki oddalone nawet do 100 metrów. Dla porównania człowiek zarejestruje je dopiero z odległości około 20 metrów.

Ta wrażliwość sprawia, że głośne dźwięki są dla psa niezwykle nieprzyjemne, a dłużej trwające mogą uszkodzić narząd słuchu. Podczas wyboru adresówki zwróćmy szczególną uwagę, aby nie wydawała brzęczących dźwięków – będzie przecież przyczepiona do obroży, stosunkowo blisko uszu.
Bardo ciekawym rozwiązaniem wydaje się byc nowy produkt firmy »DOG SPEED«. Na obroży haftowany jest numer telefonu i inne dane.

Obroże:

  • Taśmowa z zatrzaskiem plastikowym – nasza ulubiona.  Ważne jest, żeby zatrzask ten posiadał zabezpieczenie przeciw niechcianemu rozpięciu się i zgubieniu obroży.
    Obroża jest wygodna dla psa. W dobrze dopasowanej obroży pies może biegać bez smyczy bez ryzyka zgubienia jej.  Nasze springer spaniele angielskie chodzą w obrożach firmy ROGZ, które spełniają nasze oczekiwania pod względem:
    – estetycznymała gama wzorów i kolorów  – również odblaskowe. Wieczorem i w nocy pies przestaje być „niewidzialny” szczególnie dla kierowców,
    – jakościowym ( komplety obroża i smycz służą nam przez lata, świetne znoszą pranie, a materiały z których są wykonane są najwyższej jakości. Metalowe elementy nie rdzewieją ). [ link do sklepu w obrożami i smyczami ROGZ  >>TUTAJ<<. ]
  • Pół-zacisk – regulowana taśma połączona z częścią zaciskową. Zakładamy ją przez  głowę. Podczas pociągnięcia za smycz obroża zaciska się do ustawionego wcześniej rozmiaru.
    Dobry wybór dla psów, które mają tendencje do wyciągania głowy z obroży.
    Jednak ta obroża  zwisa luźno podczas swobodnego poruszania się bez smyczy i niestety niesie ryzyko zgubienia jej przez psa razem z adresówką…
  • Martingale – działanie tej obroży jest podobne do klasycznego pół-zacisku. Różni się ona tym, że elementem zaciskowym jest pętelka z taśmy.

Smycze

  • Klasyczna – taśma różnej długości (zwykle 100-120cm) z jednej strony zakończona karabińczykiem, z drugiej rączką. Długość jest wystarczająca do poruszania się po mieście, na wystawie itp.
  • Regulowana – 2-3 m. Na swojej długości ma kilka kółek. Regulujemy jej długość w zależności od potrzeb poprzez zapięcie karabińczyka do odpowiedniego kółka. Możemy uzyskać nawet połowę długości.
  • Automatyczna – typu „FLEXI” NAJGORSZY Z MOŻLIWYCH WYBORÓW!!! Gdy pies napiera gardłem smycz ta rozwija swoją długość – UCZYMY W TEN SPOSÓB PSA CIĄGNĄĆ NA SMYCZY!!!
  • Linka – długość  5-15 m – przydatna, gdy nie mamy możliwości puszczenia psa luzem. Springer spaniel angielski ma możliwość mniej lub bardziej swobodnego węszenia.
  • Ringówka – potrzebna będzie gdy zdecydujemy, że nasz springer spaniel angielski zaprezentuje się na ringu wystawowym. Zależy nam, żeby pies na ringu wyglądał estetycznie, dlatego ringówka nie powinna rzucać się w oczy jaskrawym kolorem. Najlepiej gdy jej kolor dobrany jest do koloru psa. W przypadku springer spaniela angielskiego będzie to ringówka biała, brązowa lub czarna. W zależności od stopnia wrażliwości i wyszkolenia naszego springera, dobieramy odpowiednią grubość. Różne rodzaje ringówek omówimy wkrótce.

Miska

Springer spaniel angielski jako rasa z długimi opadającymi uszami ma tendencje do moczenia końcówek uszu podczas picia. Dobrze dopasowana , szczególnie ta na wodę bardzo ułatwi nam życie, zapobiegając konieczności wycierania podłogi. 😉 Na rynku dostępne są miski  w kształcie stożka ( uszy swobodnie opadają po bokach miski ). Niestety pojemność misek, na które trafiłam była dla mnie niezadowalająca.  Dlatego moim rozwiązaniem jest miska z rantem.
Działa równie dobrze, ma dużą pojemność, dodatkowo zabezpiecza wodę przed wylaniem. Dzięki temu uszy po piciu pozostają czyste, a ja nie muszę wycierać podłogi po każdym piciu. 😀
Rodzaj miski do jedzenia nie ma już takiego znaczenia, ponieważ podczas jedzenia  ( raz dziennie u dorosłego psa ) zabezpieczamy uszy tzw. snoods.

Snoods – rodzaj czapeczki – kołnierza, który zakładamy psy do posiłku. Zabezpiecza to ubrudzenie włosa na uszach  i pomaga utrzymać go w efektownej długości. Wiedzieć należy, że ubrudzony pokarmem włos interesująco pachnie i może zostać wygryziony przez psa. Efektem będą krótkie, nierówne kędziory zwisające z uszu Dobrze by było, żeby snoods codziennego użytku był wykonany z materiału, który dobrze znosi pranie. Dobrze jest mieć więcej niż jedną ( wystarczą dwie) pary snoods dla psa.

Szczotki – dobrze dobrane szczotki ułatwią i skłócą nam czas poświęcony na pielęgnację sierści. Szczegółowo omówione są w artykule  >> Springer spaniel angielski – PIELĘGNACJA <<.
Kosmetyki do pielęgnacji – pomogą utrzymać włos w dobrej kondycji. Szczegółowo omówione są w artykule  >> Springer spaniel angielski – PIELĘGNACJA <<.

Legowisko – jest bardzo ważnym elementem. Jest miejscem, gdzie pies powinien czuć się wygodnie i To taki swojego rodzaju „azyl”.  🙂 Dla nas ważne jest, żeby legowisko było łatwe w utrzymaniu czystości.

  • Z legowisk przetestowanych przez nas, najlepiej sprawują się posłania wykonane przez firmę >>WIKO <<. Wielokrotnie prane, nieustannie używane przez 6 psów w naszym domu, ciągle wyglądają jak nowe, a nasze psy bardzo je lubią.
  • Nowością na polskim rynku są posłania  na nóżkach – EASY DOG BED. To również bardzo wytrzymałe posłania. Fakt, że posłanie stoi na nóżkach  dając izolację od podłoża w chłodne dni czyni je doskonałym wyjściem nie tylko jako posłanie postawione przed domem, ale tez ułatwia sprzątanie ( odkurzanie pod ) w domu.  To posłanie świetnie komponuje się z położonym na wierzchu DRY BED –em.
  • DRY BED (VET BED) to tkanina opracowana w latach 60-tych dla szpitali jako podkłady łóżkowe zapobiegające odleżynom i odparzeniom oraz zapewniające ciepło i komfort. Całkowicie przepuszcza wszystkie płyny, pozostawiają wierzch zawsze suchy.
    Stanowi doskonałą izolację od podłoża, dzięki gęstości i długości włosa.
    Najlepszym rozwiązaniem jest największa grubość –  typ „A”.  Zalety: pozostaje zawsze suchy, wystarcza na lata, do prania w pralce, błyskawicznie schnie.

Gwizdek – szczenięta springer spaniela angielskiego opuszczające naszą hodowlę, nauczone są przychodzenia na komendę wydaną gwizdkiem.
Jest to o tyle przydatne, że często przy większym wietrze, hałasie, naszej chrypie, etc. nasz głos zwyczajnie może „nie dosięgnąć” psa, który oddalił się od nas podczas biegania luzem. Poza tym, mały springer z pewnością otrzyma w nowym domu nowe imię i trochę czasu upłynie zanim nauczy się tego imienia i komend wydawanych przez nowych właścicieli, a przychodzenie na gwizdek niejako wyssał z mlekiem matki. 😉 Gwizdek, którego używam to ACME[ link do sklepu ] ma tą wspaniałą cechę, że wszystkie maja ta samą częstotliwość i jeśli zgubimy jeden to kupując drugi mamy pewność, że pies go rozpozna.

Zabawki i gryzaki.
Chyba najprzyjemniejsza część zakupów. 😀

Polecamy naturalne gryzaki  – [ link do sklepu ]

Jeśli chodzi o zabawki, to zdecydowanie górować będą wszelkiego rodzaju zabawki do aportowania ( springer spaniel angielski ma wrodzony talent do aportowania i jest to wspaniała zabawa ).

Zabawki inreaktywne – to takie, które zmuszają psa do wysiłku umysłowego. Zawsze nagrodą jest smakołyk schowany w środku, a pies musi dojść co zrobić, żeby się do niego dostać. Jest to bardzo fajna zabawa dla młodego psiaka. 🙂

tekst: Ewa Kochalska – EQUESS CARNIVALE

error: Content is protected !!