Springer spaniel angielski jako terapeuta.
Artykuł ten dedykuję terapeutom oraz rodzicom i opiekunom dzieci potrzebujących terapii.
Mam nadzieję, że wyjaśni on jak wartościowa a zarazem trudna i obciążająca psa jest to praca.
Ze względu na swój charakter springer spaniel angielski jest rasą, która fantastycznie sprawdza się w terapii dzieci i osób dorosłych. Odpowiednio wyselekcjonowany springer jest niezastąpionym współterapeutą. Dlaczego użyłyśmy określenia współterapeuta? A no właśnie… „Dogoterapia (Kynoterapia) to metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.”
W tego rodzaju terapii możemy wyróżnić kilka rodzajów:
- AAA (Animal Assisted Activity) dostarcza ona możliwości motywacyjne, edukacyjne i rekreacyjnye lub terapeutyczne korzyści podnoszące jakość życia. Cechami charakterystycznymi są:
- AAT (Animal Assisted Therapy) to działanie terapeutyczne mające określony cel, w którym zwierzę spełniające określone kryteria jest integralną częścią procesu leczenia. Jest ono planowane, aby spowodować poprawę w fizycznym, społecznym, emocjonalnym i poznawczym funkcjonowaniu człowieka. AAT przeprowadza się grupowo, indywidualnie lub naprzemiennie.
- AAE (Animal Assisted Education) jest celowym zabiegiem, w którym zespół zwierzę – opiekun, spełniający specyficzne kryteria, stanowi integralny element programu opracowanego w celu polepszenia funkcji poznawczych człowieka. Ta terapia powinna być kierowana lub prowadzona przez profesjonalnego wychowawcę odpowiedniej specjalności, w ramach jego/jej praktyki zawodowej. AAE może być stosowana w różnych miejscach, może być grupowa, lub indywidualna i może być stosowana do osób w różnym wieku.
Nie każdy łagodny i sympatyczny pies może brać udział w dogoterapii. Proces od pozyskania zwierzęcia, wyszkolenia i dopuszczenia do pracy jest długi, pracochłonny i wymaga nie tylko wiedzy kynologicznej ale i doświadczenia. Nie możemy sobie pozwolić na metodę prób i błędów. Dogoterapeuta pracując z osobami wymagającymi rehabilitacji musi być pewny doskonałości swego „narzędzia” Jeżeli chcemy posiadać psa do terapii musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech.
Springer spaniel angielski jako terapeuta powinien:
wyszkolony
dobrze socjalizowany
ufający w każdej sytuacji przewodnikowi
lubiący kontakt z ludźmi
cierpliwy i opanowany
zrównoważony
pozbawiony agresji w stosunku do ludzi i zwierząt
inicjujący kontakt
akceptujący dotyk innych ludzi (nie zawsze może on być dostosowany do zwierzęcia)
Springer spaniel angielski jako terapeuta?
Istnieje co najmniej pięć powodów, dla których to właśnie pies doskonale spełnia się w roli przyjaciela i terapeuty:
Pies nie ocenia – pies akceptuje. Nie zwraca uwagi na niedoskonałości wyglądu, mowy czy ruchu. Akceptuje wszystkie nasze nastroje i emocje, zawsze wysłucha i nigdy nie skrytykuje
Pies nie wyznacza reguł i granic – reaguje i oczekuje na każdą próbę nawiązania kontaktu i na każdy sygnał do zabawy. Pozwala realizować wszelkie, spontaniczne dziecięce pomysły. Pilnie zwraca uwagę na wszystko, co dziecko mówi lub robi.
Pies nie oczekuje – pies daje. Daje pyszczek do pogłaskania, uszy do ciągnięcia, całego siebie do przytulania, niczego nie przyrzeka, al wszystko spełnia.
Pies nie zabrania – pies pozwala. Pozwala zaglądać sobie do ucha, wkładać paluszki do pyska, odbierać zabawki. Nie mówi „Bądź grzeczny!”, nie prosi o spokój, nie wydaje poleceń, nie okazuje zniecierpliwienia.
Pies nie stawia warunków – pies kocha nas bezwarunkowo. Niezależnie od tego, czy odniesiemy sukces czy porażkę. Od pyska do ogona pokazuje nam, ze chce być z nami – na dobre i złe.
Wybór psa do dogoterapii.
Wybór psa do pracy musi być bardzo przemyślany. Najpierw należy zrobić rozpoznanie wśród ras, hodowli i planowanych miotów. Musimy pamiętać że to nasz wybór na kilkanaście lat a nie krótko terminowa inwestycja. Gdy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy przy wyborze psa najlepiej poradzić się behawiorysty. Kiedy już hodowla i miot są wybrane należy zaplanować czas, kiedy szczeniak pojawi się już w domu, przygotować miejsce na jego odpoczynek. Jest to bardzo ważne, ponieważ musimy pamiętać, że pies musi mieć miejsce na odpoczynek i wyciszenie się. Żadne zwierze nie lubi być w centrum zainteresowania przez cały czas. Należało by zapoznać się także z polecaną przez szkoleniowca i hodowcę literaturę.
Psa wybieramy z miotu na podstawie opinii hodowcy lub testów predyspozycji szczeniąt przeprowadzonych przez wykwalifikowaną osobę lub behawiorystę. Testy powinny być przeprowadzane między 7 a 8 tygodniem życia przez obcą szczeniakowi osobę i najlepiej na neutralnym terenie.
Czy powinieneś mieć terapeutę w domu?
W domu, w którym są chore lub niepełnosprawne dzieci nie polecałabym zakupu psa . Takim osobom trzeba poświęcać bardzo dużo czasu, w związku z czym, pies nie będzie otrzymywał tyle uwagi ile potrzebuje do normalnego bytowania. Zajęcia z dogoterapii trwają około 45 min raz w tygodniu i to jest czas w którym pies poświęca się w całości dziecku lub osobie dorosłej. Psy poza pracą potrzebują również spacerów, naturalnych zachowań, zabawy. Tam gdzie pojawia się choroba, nikt nie znajduje dodatkowego czasu na to żeby wspierać psa w jego normalnym życiu. Zatem dogoterapia, hipoterapia czy inna forma terapii z udziałem zwierząt jest możliwa tylko i wyłącznie wtedy, gdy mówimy o odpowiednio wyszkolonym, zgranym zespole – odpowiednio wykształcony człowiek i ( w przypadku dogoterapii ) jego partner pies.
Drodzy rodzice i opiekunowie dzieci potrzebujących terapii. Prosimy!
Nie przyjmujcie zwierząt pod Wasz dach nawet jeśli wydaje się Wam, że to będzie miało zbawienny wpływ na Wasze dziecko. Wiedząc już jak obciążające psa jest to zadanie, nie mając doświadczenia nie wychowacie psa aby był – i nigdy nie będzie – 24/h terapeutą dla Waszego dziecka. W ogromie przypadków kończy to się oddaniem psa, z różnych powodów, niestety często takim powodem okazuje się być narastająca agresja… Jest to bardzo smutne, gdyż takiemu psu trudno znaleźć nowy dom. Skontaktujcie się z nami, a my podamy Was kontakt do dogoterapeutów w Waszej okolicy, którzy bezpiecznie i profesjonalnie przeprowadzą spotkania, które zaowocują tak jak powinny – radością Waszego dziecka.
Tekst: Małgorzata Niewiejska – terapeuta, zdjęcia: Ewa Kochalska -hodowla Equess Carnivale.
Na zdjęciach nasz wychowanek Equess Carnivale COUNT ON ME.