Close
Skip to content

Springer spaniel – zanim kupisz szczenię.

… czyli co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup springer spaniela angielskiego lub psa innej rasy.

Decydując się na dzielenie życia z psem ( istotą czującą ), powinniśmy być gotowi aby obdarzyć go szacunkiem i miłością. Jest więcej niż pewne, że otrzymamy to samo i jeszcze więcej w zamian.
Sprowadzając szczenię do naszego domu stajemy się odpowiedzialni za psa do końca jego dni. Wiedza, którą powinniśmy zdobyć zanim przyprowadzimy do domu szczenię springer spaniela angielskiego czy też dorosłego psa tej lub innej rasy jest bardzo ważna.  Pomoże nam zorientować się, czy jesteśmy gotowi aby dzielić nasze życie z psem. Aby nasze relacje były zdrowe i obie strony były zadowolone, musimy pamiętać o zaspokajaniu podstawowych potrzeb bytowych naszego podopiecznego.
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że springer spaniel angielski to pies (Canis lupus familiaris). Pomimo swojego wyglądu zewnętrznego ukształtowanego na przestrzeni lat przez człowieka, jest on udomowioną ( na przestrzeni tysięcy lat )  formą wilka szarego (Canis lupus).
Zatem nasz pies jest zwierzęciem stadnym ( stado jest to zaawansowana forma organizacji społecznej posiadająca  określoną hierarchię wewnętrzną ) i ma swoje potrzeby, których zaspokojenie jest gwarantem jego zdrowia psychicznego i fizycznego:

1. Potrzeba swobodnego ruchu i węszenia.

Springer spaniele angielskie ( tak jak ich dzicy przodkowie – wilki ) to zwierzęta terytorialne. Jednak terytorium wilków oraz psów jest ( powinno być dla ich zdrowia psychicznego i naszej przyjemności) jednak znacznie większe niż „ nasze podwórko”. Patrolowanie terytorium czyli sprawdzanie czy obcy nie zostawił znaków zapachowych, ewentualnie zostawienie swojego zapachu na nich. Poszukiwanie – tropienie pożywienia – pies to w końcu zwierzę mięsożerne, a springer spaniel angielski to rasa należąca do grupy psów myśliwskich. To podstawowe potrzeby czynności życiowych wpisanych w gatunek. Aby zaspokoić te potrzebę powinniśmy regularnie zabierać springer spaniela angielskiego na dłuższy ( 1-1,5 godz. ) spacer, podczas którego pies będzie mógł biegać swobodnie. Jeśli z jakiegoś powodu nie mamy takiej możliwości to przynajmniej na długiej ok. 15m lince. Ruch, swobodne bieganie, pływanie i inne czynności pozwalają pozbyć się nadmiaru energii, dzięki czemu w domu pies będzie spokojny. [ doskonałym wyjściem jest zabranie psa na taki spacer, gdy zamierzamy go zostawić samego na kilka godzin. Wybiegany springer, pozostawiony w domu z gryzakami i zabawkami łatwiej zniesie czas rozłąki].

2. Bezpieczeństwo = towarzystwo.

springer spaniel - zanim pojawi się szczenię

Springery jako zwierzęta stadne mają wrodzona potrzebę przynależności do stada. To się wiąże z ich poczuciem bezpieczeństwa i akceptacji. Wspólne spędzanie czasu to niezwykle ważna sprawa. Niezależnie czy będzie to zabawa piłką, frisbee etc, czy leniwe głaskanie w podczas wspólnej drzemki. Nasza uwaga i wspólne przedsięwzięcia umacniają wspólna więź i dają poczucie przynależności do stad. To nic innego jak  poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. [ Pies to istota czująca – czuje ból, tęsknotę, strach, radość… Zazwyczaj nie mamy problemu z odczytywaniem tych podstawowych emocji. Musimy o tym pamiętać na każdym etapie życia naszego springera. Zastanówmy się więc dobrze, czy gdy nasza słodziutka kuleczka przeistoczy się w młodzieńca z „burzą hormonów”, czy dalej w staruszka, będziemy chcieli poświęcać mu tyle samo czasu…? ]. 

Generalnie psy źle znoszą samotność. Oczywiście nie każdy ma możliwość pracy w domu, jednak jeżeli jesteśmy osobami pracującymi po 8 godzin ( plus dojazdy ) i pies miałby przebywać przez ten czas sam w domu – zastanówmy się jeszcze raz, czy na pewno jego posiadanie to odpowiedzialne przedsięwzięcie – schroniska są przepełnione „złymi wyborami”.

3. Żywienie.

W naturze każdego psa leży poszukiwanie pożywienia. Poza tym pies jako zwierzę mięsożerne ma potrzebę gryzienia. W prosty sposób możemy zaspokoić ta potrzebę karmiąc naszego pupila dietą BARF. Aktywne zdobywanie pożywienia możemy trochę zmienić – podając psu smakołyki w formie nagrody podczas szkolenia. – przyjemne z pożytecznym gdyż szkolenie zaspokaja również potrzebę stymulacji umysłowej. Na rynku dostępny jest cały wachlarz naturalnych gryzaków dla psów, którymi możemy zastąpić surowe kości. Jest to dość przydatne, gdy nasz pies ma delektować się gryzakiem w salonie. 😉   [ często, gdy na zewnątrz jest wyjątkowo brzydka pogoda, i nie szczególnie mamy ochotę na nasz długi spacer, serwuję moim psom duże kości ( oczywiście można je zastąpić dużymi naturalnymi gryzakami ). Po długim zgryzaniu moje springery usatysfakcjonowane i zmęczone zapadają w drzemkę… 🙂 nie mam wtedy tak dużych wyrzutów sumienia, ze nie poszliśmy na długi spacer. 😉 ]

4. Stymulacja umysłowa:

– węszenie ( mózg springer spaniela przetwarza niewiarygodna ilość zapachów „zdobytych” podczas spacerów jest to ogromna ilość informacji dotyczących jego otoczenia )
– jedzenie również może stymulować umysłowo – przy dużej kości trzeba trochę pomyśleć, aby dostać się do pysznego i niezwykle wartościowego szpiku… Odpowiednio ułożyć gryzak w łapach, aby dał się pogryźć…
– szkolenie i zabawy doskonale stymulują springera umysłowo dodatkowo wspaniale wzmacniają więź,
– interaktywne zabawki – idealne aby zająć psa podczas naszej nieobecności w domu. [ omówię je w oddzielnym artykule ].

5. To coś co możemy opisać jako przywiązanie, miłość…

Zwierzęta stadne ( ludzi też można określić tym mianem 😉 ) pieczołowicie dbają o więź w obrębie rodziny, stada… Wzajemna czułość, wzajemna pomoc, szacunek wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i przynależności to element bez którego nie sposób wieść normalnego życia.

Wszystkie wymienione potrzeby są równie ważne. Jak już Państwo zauważyli, przeplatają się ze sobą.  Przedstawiłam je w punktach dla przejrzystości. Mam nadzieję, ze pomogą Państwu w podjęciu właściwej decyzji. 🙂

tekst: Ewa Kochalska – EQUESS CARNIVALE

error: Content is protected !!