Close
Skip to content

Springer spaniel angielski pielęgnacja

Pielęgnacja ang. springer spaniela nie jest skomplikowana. Wymaga pewnej porcji uwagi w ciągu okresu linienia (tj.jesień i wiosna – okres wymiany sierści), dbałości o odpowiednią długość pazurów oraz czesanie włosa – która to czynność może się stać przyjemnością i relaksacją dla obu stron oraz pogłębianiem wzajemnej więzi.

Jeśli jednak postanowimy, że nasz angielski springer spaniel będzie psem wystawowym, to jego pielęgnacja będzie już trochę bardziej złożona i skomplikowana.
Jednak wciąż w granicach osiągalnych dla nas wszystkich. 🙂
Należy pamiętać, że dbanie o sierść naszego springera, nie zaczyna się od zakupienia dobrych kosmetyków.
Trzeba zdać sobie sprawę, że »ŻYWIENIE« ma tu fundamentalny wpływ. Tylko zdrowy, dobrze odżywiony angielski springer spaniel będzie wyglądał efektownie. Pielęgnacja jego i zabawa z włosem przyniesie o niebo lepsze rezultaty.

Poniżej dokładny instruktarz, jak powinien wyglądać springer spaniel i pielęgnacja jego sierści.

Poniżej zdjęcia naszego psa Echo, który wystąpił w roli modela, wraz z krótkim komentarzem.

Grooming springer spaniela angielskiego – łapy.

Przednie i tylne łapy powinny mieć palce zwarte, pazury krótkie.
Springer spanielom angielskim włos rośnie pomiędzy palcami dość obficie. Wycinamy włosy od spodu łapki tak, aby ich krawędź równała do poduszek.
Od góry wycinamy tak, żeby żadne kosmyki nie były dłuższe niż obrys łapki. Odsłaniamy pazury.
Na tylnych kończynach, tylnej części śródstopia włos również rośnie dość obficie. Obcinamy go równając do przedniej części. Tak jak na zdjęciu drugim.
Żeby linia cięcia wyglądała bardziej naturalnie, możemy ostatnie cięcia wykonać degażówkami (nożyczki z ząbkowanymi ostrzami – jedno lub dwustronnie). Grooming springer spaniela angielskiego nie jest czarną magią, ani wiedzą tajemną. Sekret tkwi w wielokrotnych powtórzeniach. Pomaga w tym fakt, że sierść odrasta i nawet jeśli dziś wytniemy “schodki” to za tydzień lub dwa już ich nie będzie widać. Oczywiście chyba każdy groomer, niezależnie czy w tej roli występuje osoba pracująca w salonie, czy też my prywatnie, kończy z poczuciem, że można to było zrobić troszkę lepiej. 😉

Założenie jest takie, że wszystko ma wyglądać jak najbardziej naturalnie.

Z wątrobianych czy tez czarnych “kropek” na nogach springer spaniela wyrasta włos odpowiedniego koloru. Żeby łapa wyglądała schludnie, wyrywamy ten włos. Dzięki temu “kropka” pozostanie estetyczną “kropką”. Jeśli włos z kropki wyrasta bardzo obficie, to nic też  się złego nie stanie jeśli usuniemy go degażówkami. Pamiętając na przyszłość, żeby systematycznie oczyszczać “kropki” ze zbędnego włosa.

Utrzymanie łap w estetycznej formie, nie jest obowiązkowe tylko w przypadku psa wystawowego.
Dzięki temu znacznie zmniejsza się ilość nieczystości przynoszonych na łapach do domu. Łapy szybciej schną i łatwiej je utrzymać w dobrej, zdrowej kondycji.

error: Content is protected !!